Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/__seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195
Cypr - Oferty Last Minute Cypr - Oferty Last Minute

Oferty Last Minute

co to jest, gdzie i jak kupić

Cypr

18 kwietnia, 2018

Ta położona w południowej Europie wyspa, jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym, zwłaszcza jej zachodnia, niezależna od Turcji część. Na całym obszarze Cypru znajdziemy sporo miejsc, które zasługują na uwagę szukającego zabytków podróżnego.

Miasto dwóch republik

Usytuowana w centralnej części wyspy Nikozja, jest wspólnym terenem panujących na Cyprze republik. Dzięki temu można tam podziwiać zabytki architektoniczne różnych kultur. W północnej części Nikozji mieszczą się dawne, orientalne sukiennice, Buyuk Han. Ich wnętrze otwarte jest dla zwiedzających, w środku mieszczą się liczne sklepu z pamiątkami. W mieście spotkamy wiele świątyń, głównie katolickich i muzułmańskich. Na szczególną uwagę zasługuje meczet Selimiye, będący najstarszą, gotycką budowlą na wyspie. Turyści chcący wejść do środka, muszą pamiętać o skromnym ubiorze i zachowaniu ciszy.

Nadmorski kurort

Podróżni odwiedzający Cypr, najczęściej wybierają Larnakę. Ta niezwykle urokliwa nadmorska miejscowość, powstała w XII wieku p.n.e., jednak najstarsze zachowane w okolicy budowle sięgają VI wieku p.n.e. Aby je zobaczyć, wystarczy udać się do pobliskiego stanowiska archeologicznego Chirokitia. W samym mieście koniecznie trzeba zobaczyć cerkiew św. Łazarza, pochodzącą z IX wieku, bardzo dobrze zachowaną. Na wybrzeżu Larnaki rozciągają się piaszczyste plaże, wzdłuż których przebiega promenada, pełna restauracji i pubów.

Turecka metropolia

Wschodnia część wyspy cieszy się mniejszą popularnością, jednak również ma ciekawe atrakcje do zaoferowania. Szczególnie warte uwagi jest Famagusta, miasto usytuowane nad zatoką o tej samej nazwie. Spotkamy tam Zamek Otella, okazałą fortecę z XIV wieku, wybudowaną w surowym, romańskim stylu. Duże wrażenie robi również Meczet Mustafy, będący niegdyś katolicką katedrą, wzniesioną w stylu gotyckim. Z lewej strony świątyni dobudowano minaret, który ciekawie komponuje się z typową dla katedr chrześcijańskich ornamentyką elewacji.

Cypr jest dość rozległą wyspą, jednak w trakcie tygodniowego pobytu, na pewno znajdziemy czas, aby zwiedzić najważniejsze miasta. Każde z nich zachwyci nas łagodnym klimatem, pięknymi krajobrazami i wspaniałymi zabytkami architektonicznymi.